چاکرا گلو

توضیحات
چاکرای گلو پنجمین چاکرای اصلی بدن است. چاکرای گلو از چاکراهای معنوی در بدن است که برای به دست آوردن حقیقت خود و حقیقت جهان کوشا است.

چاکرای پنجم ( چاکرای گلو ) به شما جرات نه گفتن و جرات صداقت و راستگویی می دهد. همیشه باید سعی در متوازن و متعادل بودن چاکرا پنجم داشته باشید.

اگر چاکرای گلو دچار عدم تعادل شود در آن صورت مشکلات بسیاری برای جسم و روح انسان به وجود می آورد، در این مقاله از سایت متاراز با ما همراه باشید تا در مورد چاکرای گلو یا همان چاکرای پنجم بیشتر بدانیم همچنین نحوه تعادل سازی و پاکسازی چاکرای گلو را مطالعه کنیم.

اگر نمیدانید چاکرا چیست کلیک کنید

سر فصل های این مقاله
چاکرای گلو یا چاکرای پنجم چیست؟

چاکرای گلو که به آن چاکرای پنجم یا چاکرای حلق نیز گفته می شود در قسمت مرکز گلو قرار دارد که یکی از چاکراهای اصلی و مهم بدن محسوب می شود. شما در طول زندگی خود نیاز دارید که حقیقت درونی وجودتان را بشناسید و خود را بیان و اثبات کنید این کار توسط چاکرای گلو انجام می شود.

انسان به طور غریزی به دنبال حقیقت است و همیشه دوست دارد که خودش نیز صادق باشد اما اگر چاکرای گلو دچار انسداد شود دیگر میلی برای راستگویی وجود ندارد همچنین کسانی که از حقیقت دوری می کنند کسانی هستند که انسان گریزند بنابراین در صورت بسته بودن و عدم تعادل در این چاکرا عدم اعتماد به نفس و عدم خوش صحبتی در جمع نیز فرد را دچار ناملایماتی در زندگی اش می کند.

باید توجه داشته باشیم که عدم توازن و تعادل در چاکرای گلو نه تنها باعث ایجاد بیماری های روحی و روانی می شود بلکه سبب به وجود آمدن بیماری های جسمی هم می شود یک نمونه از این بیماری ها به وجود آمدن تیروئید کم کار یا پر کار است و …..

جالب است بدانید که عنصر چاکرای گلو، صدا و صوت شما است وقتی شما صحبت می کنید در حال فرستادن ارتعاش و فرکانس به جهان و هر آنچه در جهان است، هستید بنابراین ارتعاش ناشی از صدای شما بر همه چیز اثر گذار است حتی بر بدن شما که شامل سلامتی جسمی و روحیتان است. به نوعی می توان گفت این چاکرا مرکز ارتباط با هر آنچه در جهان است می باشد.

چاکرای گلو همچنین مرکز احساسات درونی و بیرونی شما است حتی برای بیان حس درونی، برخی افراد به نقاشی و موسیقی و هنر می پردازند و از این طریق احساسات درونی خود را بروز می دهند همان طور که در بالا اشاره کردیم برخی هم با کلام خود ارتعاش می فرستند در هر حال همه این خصوصیات نشات گرفته از چاکرای پنجم است.

لازم به ذکر است که بدانیم چاکرای گلو با چاکرای خاجی یا چاکرای دوم نیز در ارتباط است زیرا خلاقیت ها از چاکرای خاجی شروع می شوند سپس به چاکرای گلو می روند و از آنجا به جهان فرستاده می شوند و در صورت متعادل بودن این چاکراها، خواسته شما به حقیقت تبدیل می شود.

پاکسازی چاکراها

خصوصیت چاکرای گلو یا چاکرای حلق
نام سانسکریت: ویشودها چاکرا

جایگاه : درست در وسط گلو، در منطقه ستون مهره ها در گردن و روی حنجره

عنصر وابسته: اتر

رنگ : آبی

حواس : شنوایی

کلام و بیان شیوا با دیگران

استفاده از شهود و الهامات

ایجاد خلاقیت

قدرت در استعدادیابی در انواع هنر

خصوصیت بیرونی: برقراری ارتباط با دنیای بیرونی

عضو های مرتبط : جنجره، مری، مناطق گلو، صوت و صدا، نوع تنفس

غده وابسته : تیروئید و پارائیرویید

وظیفه چاکرای گلو یا چاکرای پنجم
۱ – میل به بیان حقیقت درونی انسان و بروز دهنده خود واقعی

۲ – مسئول گفتار و کلام

۳ – مرکز احساسات درونی و بیرونی

۴ – فرستنده و گیرنده ارتعاش و فرکانسهای کلامی و غیر کلامی

۵ – توانایی کشف قدرت های ماورالطبیعه، حتی دستیابی به قدرت پیشگویی

۶ – کشف خلاقیت ها

۷ – ایجاد اعتماد به نفس

۸ – تبدیل آرزوها و خواسته ها به واقعیت و حقیقت

۹ – ایجاد رضایت از خود

۱۰ – جرات در ابراز حقایق عاطفی و عشقی

۱۱ – میل به بیان حقایق در مسائل اجتماعی و شغلی

۱۲ – توجه به صحبت های دیگران و قبول نظرات آنها بدون قضاوت

۱۳ – توجه به شهود و ندای درونی و برقراری ارتباط ماثر برای رسیدن به کمال

فواید پاکسازی و تطهیر چاکرای گلو یا چاکرای پنجم
۱ – پاکسازی چاکرای گلو سبب باز شدن و متعادل شدن این چاکرا می شود

۲ – مهارت و استعداد در سخن گفتن بسیار بالا می رود

۳ – برقراری ارتباط ماثر با جهان پیرامون

۴ – تقویت هنر درست شنیدن حرفهای دیگران

۵ – ایجاد صدایی رسا، خوش صحبت و شیوا کلام گفتن

۶ – با پاکسازی این چاکرا با جهان ماورالطبیعه ارتباط برقرار می کنید و به آگاهی بالایی دست می یابید

۷ – اعتماد به نفستان بالا رفته و به راحتی می توانید ابراز هر گونه عشق و علاقه کنید و همچنین در موقعیت های شغلی بسیار قوی و عالی عمل می کنید.

۸ – از بیماری های جسمی که ناشی از عدم تعادل در چاکرای گلو هست رها می شوید.

۹ – ایجاد هدف های پایدار در زندگی.

جملات تاکیدی برای متعادل کردن چاکرای گلو
این جملات تاکیدی را روزانه تکرار کنید

من به خودم باور و اعتماد دارم

من به خودم ایمان و اطمینان دارم

من عالی و توانمند هستم

من از خودم رضایت دارم

مسیر کمال و موفقیت را طی می کنم و بسیار شاد و پر انرژی هستم

وقتی دیگران صحبت می کنند به آنها بدون قضاوت گوش می دهم

من هنر خوب گوش کردن را بلد هستم

من بسیار شیوا و رسا صحبت می کنم

من صدایی زیبا دارم

کلام من پر محتواست و قدرت نفوذ کلامم بالاست و هنگامی که سخن می گویم همه را جذب خود می کنم

من با صداقت و راستگو هستم

من با استعداد هستم در هنر و خلاقیت بسیار توانمند هستم

انرژی الهی در قسمت چاکرای گلوی من در جریان است و تمامی قسمت های بدن را با چاکرای حلق هماهنگ و همسو می کند

من در تنهایی و در جمع آواز می خوانم

من آزاد و رها هستم

من از کلمات درست و مناسب استفاده می کنم

من جذب کننده ای عالی هستم

پاکسازی چاکرای گلو
چاکرای گلو یا چاکرای حلق باید متعادل و متوازن باشد نه پر کار و نه کم کار. اگر کسی چاکرای گلوی کم کار داشته باشد بسیار کم حرف است و اصلا میلی برای ارتباط با دیگران ندارد بنابراین شخصی منزوی می شود و یکی از مشکلاتی که برایش به وجود می آید ایجاد عدم عزت نفس و اعتماد به نفس است همچنین دچار بیماری های جسمی مختلفی می شود از جمله درد در قسمت گردن و گلو.

اگر چاکرای گلو پر کار باشد شخص فردی وراج و پر حرف می شود به گفته های دیگران توجهی ندارد و به طور کلی فقط در حال حرف زدن است. و هیچ گاه به موفقیت نخواهید رسید و همیشه حرفهایی می زند که باعث ناراحتی دیگران می شود و دروغ گفتن یکی از خصوصیت افراد با چاکرای پر کار گلو است.

به طور کلی انسداد چاکرای گلو سبب می شود که فرد مورد اعتماد دیگران نباشد زیرا او هرگز نمی تواند رازدار باشد و همیشه راز و کلام دیگران را فاش می کند خیلی تلخ و دو پهلو حرف می زد، چون اعتماد به نفس ندارد صدایی گرفته و ناهنجار دارد از سخن گفتن هراس دارد و سعی می کند فقط با دروغ گفتن خودش را به دیگران تحمیل کند، خجالتی می شود و هیچ هدفی در زندگی ندارد چون به طور کلی زندگی کردن برایش سخت و طاقت فرسا می شود.

برای آنکه بتوانیم مشکلاتی که گفته شد را بر طرف کنیم باید باید به پاکسازی چاکرای گلو یا چاکرای پنجم بپردازیم زیرا فقط در صورت پاکسازی است که این چاکرا متعادل و متوازن می شود و عملکردی مناسب را به وجود می آورد پاکسازی سبب می شود که از هر بیماری جسمی و روحی که در بالا گفته شد دور شوید و زندگی بهتری را در جهت موفقیت برای خود رقم بزنید.

تمرین پاکسازی چاکرای گلو
تمرین پاکسازی چاکرای گلو را می توانید از طریق مراقبه و مدیتیشن پاکسازی چاکراها نیز انجام دهید.

۱ – جای ساکت و آرامی را مشخص کنید و در آنجا به حالت لوتوس بنشینید اگر نمی توانید چهار زانو بنشینید به حالت خوابیده دراز بکشید و کف دستانتان به سمت سقف باشد

۲ – با تنفس عمیق شروع کنید پنج نفس عمیق بکشید تا آرامش سر تا سر وجودتان را در بر گیرد به تمامی اندامهای بدن فرمان دهید که در آرامشی عمیق قرار بگیرند و خودتان هم تک تک اندامهای بدن را در نظر آورید که آرام و رها هستند

۳ – هم اکنون چشمان خود را ببندید و به هاله اطراف خود توجه کنید این هاله انرژی حیات یا همان پرانا هست که در اطراف بدن هر انسانی وجود دارد

۴ – با تجسم خلاق سعی کنید که این نور الهی را از سمت فرق سر وارد بدن کنید نور را ببینید که از سر وارد بدن می شود نوری پاک و مطهر

۵ – نور و انرژی شفاف را وارد بدن کنید در تمامی قسمت های بدن نور را در جریان قرار دهید و اجازه دهید که نور الهی در تمامی قسمت های بدن به گردش در بیاید

۶ – هیچ مقاومتی نباید باشد فقط توجه داشته باشید که نور و انرژی را آهسته آهسته وارد بدن کنید تا بدن بتواند آن را قبول کند

۷ – هم اکنون که خود را غرق در نور و انرژی می بینید به سمت گلو توجه کنید یعنی به جایگاه چاکرای گلو

۸ – سعی کنید که کاملا به این قسمت متمرکز شوید و تمامی آگاهی خود را به قسمت گلو ببرید

۹ – نور و انرژی شفاف را در این قسمت ببینید که در حال گردش است و تصور کنید که با نوری آبی در حال ادغام شدن است

۱۰ – نور سفید به دور نور آبی در حال گردش است و کم کم تمامی این قسمت را نور آبی شفاف فرا می گیرد نوری آبی که در قسمت چاکرای گلو به دور خود در حال چرخش است

۱۱ – بعد از چند ثانیه که نور آبی را در قسمت گلو تصور کردید حالا موقع آن رسیده است که نور و انرژی را از قسمت پاها و انگشتان پا خارج کنید به عبارتی می گوییم که نور را ابتدا از سر وارد کرده اید حالا از قسمت انگشتان پا خارج کنید تا هر گونه تیرگی و ناهماهنگی از بدن خارج شود

۱۲ – زمانی که نور و انرژی در حال خروج از پاها می باشد توجه کنید ذراتی تیره هم در حال خروج از بدن هست این ذرات تیره همان ناملایمات و نگرانیها و ترسها و وسواسهای فکری هستند که در قسمت چاکرای گلو انسداد ایجاد کرده اند

۱۳ – با خروج تیرگی ها تمامی بدن تطهیر شده و رنگ آبی در چاکرای گلو یا چاکرای پنجم شفاف تر شده و این چاکرا متعادل و متوازن شده است.

نکته آخر:
توجه داشته باشید که اگر احساس می کنید چاکرای گلوی شما نیاز به پاکسازی دارد باید در ابتدا کل بدن پاکسازی شود یعنی باید از چاکرای اول تا چاکرای هفتم پاکسازی شود زیرا اگر از وسط شروع به پاکسازی و متعادل سازی کنیم تقریبا مثل این می ماند که آب را گلالود کنیم و همه چیز را بر هم بزنیم برای همین پیشنهاد می کنیم که برای پاکسازی کامل چاکراها و بدن بهتر است از فایل های صوتی پاکسازی چاکراها استفاده کنید تا تمامی بدن در حال تعادل و توازن با هماهنگی قرار بگیرد.