چاکرا قلب

توضیحات
آیا می دانستید اگر در روابط خود موفق نیستید و رابطه هایتان اغلب به بن بست می خورد تنها دلیلش بسته بودن چاکرای قلب یا چاکرای چهارم شما است.

اگر خیلی وابسته هستید به علت کم کاری چاکرای قلب است یا اگر فردی فوق العاده بی عاطفه هستید و در روابط خود هیچ جایگاه امنی برای طرف مقابل ندارید به علت پر کاری چاکرای قلب است. چاکرای قلب یا چاکرای چهارم یکی از مهمترین هفت چاکرای مهم بدن محسوب می شود که تماما عشق و محبت و مهربانی شما بستگی به آن دارد. در این مقاله از سایت متاراز با ما همراه باشید تا در مورد چاکرای چهارم یا چاکرای قلب و کارکرد آن و همچنین نحوه پاکسازی آن بیشتر بدانیم.

سر فصل های این مقاله
چاکرای قلب یا چاکرای چهارم چیست؟
چاکرای قلب یا چاکرای چهارم چیست؟

چاکرای قلب با نام سانسکریت آناهاتا می باشد که مرکز عشق و احساس و ایجاد روابط محبت آمیز است. جالب است بدانید زمانی که شما در روابط احساسی خود موفق هستید، می توانید فردی بسیار موفق هم باشید.

زیرا کسانی که در روابط اجتماعی و روابط عاطفی خود موفق هستند از آرامش و احساس امنیت بسیاری برخوردارند و می توانند با این آرامش و احساس عشقی که می فرستند به تمامی خواسته های خود دست یابند.

ایجاد ارتباط سالم و سرشار از عشق و مهربانی، ایجاد هماهنگی بین ارتباطات عاطفی و اجتماعی، یا شاید ترس از دست دادن و عدم ایجاد عشق و علاقه همگی بستگی به کارکرد چاکرای قلب دارد.

هر چه قدرت چاکرای قلب بالا تر باشد و هماهنگ و متعادل باشد ما بهتر و بیشتر می توانیم عشق بورزیم و این عشق و محبت را به سمت دیگران نیز بفرستیم و انسانهای خوب و عالی را جذب خود کنیم.

یکی از خصوصیات بارز و مهمی که چاکرای چهارم دارد این است که وقتی مطهر و پاکسازی شده باشد شما می توانید جذبی عالی در برقراری روابط عاشقانه خود داشته باشید و همیشه در صلح و آرامش زندگی کنید و زندگی رویایی را تجربه کنید.

پکیج پاکسازی و فعال سازی چاکرا های بدن
پکیج پاکسازی و فعال سازی چاکرا های بدن

خصوصیات چاکرای قلب ( چاکرای چهارم)
عنصر وابسته: هوا

حس: لامسه

رنگ: سبز شفاف

جایگاه: وسط قفسه سینه

سمبل: گل نیلوفری یا لوتوس ۱۲ پر

غده ی وابسته: تیموس

اندامهای وابسته: قلب، قفسه سینه، قسمت پایین ریه، خون و دستگاه گردش خون

اگر در قسمت چاکرای قلب یا چاکرای چهارم تنش و ناهماهنگی باشد و فرد خلق و خوی خشن و تندی داشته باشد و عدم آرامش در زندگیش وجود داشته باشد، در اصل چاکرای قلب گرفته و بسته می شود و تعادل خود را از می دهد بنابراین مشکلاتی جسمی از قبیل:

تنگی نفس، مشکلات تنفسی در ریه ها و ششها، درد قلب، پایین آمدن سطح انرژی در بدن و انسداد خون و گردش خون، کمبود اکسیژن در بدن و…به وجود می آید.

مشکلات و بیماری های درونی و روحی: عدم ایجاد عشق و دوستی، بی توجهی به احساسات خانواده و ایجاد مشکلات عاطفی، عدم شادی و نشاط در زندگی، خشم و نفرت نسبت به زمین و …نیز از مشکلاتی است که در اثر عدم تعادل و توازن در چاکرای قلب به وجود می آید.

وظیفه چاکرای قلب یا چاکرای چهارم
وظیفه چاکرای قلب یا چاکرای چهارمهمان طور که گفتیم چاکرای قلب مرکز عشق و احساسات در بدن انسان است لازم به ذکر است که بدانیم چاکرای چهارم جایگاهی در وسط چاکراهای دیگر دارد. برای همین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. فردی را در نظر بگیرید که از ثروت و موفقیت بسیار برخوردار است اما در روابط خود ناموفق و ناامید است شاید فردی طلبکار از نظر احساسی است یا شاید فردی منزوی و تنها است، به نظر شما آیا او از زندگی خود لذت می برد؟

هر چند اگر این چاکرا ناهماهنگ و نامتعادل باشد به علت عدم آرامش و امنیت فرد به موفقیت هم دست پیدا نمی کند اگر هم پیشرفتی داشته باشد خوشحال و شاد نیست بنابراین همیشه سطح انرژی در بدن او پایین است و او فردی افسرده و نگران است.

وظیفه چاکرای قلب از نظر جسمی:

وقتی چاکرای قلب شما متعادل است شما قلبی قوی و همیشه جوان دارید، می توانید ورزش کنید و سلامتی قلب و جسم خودتان را تضمین کنید، گردش خون در بدنتان منظم است و اکسیژن به میزان درست در بدنتان در جریان است. وقتی چاکرای قلب شما سالم است غده وابسته به آن که تیموس نام دارد و ترشحات آن افزایش می یابند و سبب می شوند که قدرت ایمنی بدن بالا برود و میزان انرژی شما نیز در سطح بالایی باشد. روشنفکری نیز یکی دیگر از وظایف چاکرای قلب است.

وظیفه چاکرای قلب از نظر درونی و اثیری:

ایجاد احساس امنیت، مورد توجه قرار گرفتن، ایجاد عشق و دوستی، روابط عالی چه از نظر اجتماعی و چه از نظر عاطفی، عشق ورزیدن بدون قید و شرط، عدم قضاوت کردن، ایجاد صمیمیت و بخشش.

علایم و علت ناهماهنگی در چاکرای قلب
علایمی وجود دارند که اگر شما آنها را انجام دهید چه روحی و چه جسمی، چاکرای قلب شما دچار گرفتگی و عدم تعادل می شود از جمله:

حسد ورزی و کینه نسبت به دیگران

دروغ گفتن

حوادث تلخ در زندگی و عدم فراموشی آنها

بیماری های مختلف و عدم سلامتی

عدم برقراری احساس عشق و صمیمیت

خشم و عصبانیت

منزوی بودن و عدم توانایی ابراز عشق و محبت

عدم بخشش خود و دیگران

اگر چاکرای قلب هماهنگ و متعادل باشد
تمایل داشتن به ایجاد روابط عاطفی و اجتماعی

جلب نظر اعتماد دیگران و ایجاد روابط سالم

همدلی کردن

نشان دادن راهکارهای درست به دیگران در صورت تمایل آنها

ایمان و اعتماد به صلاح خداوند

ایجاد تعادل بین چاکراهای جسمی و روحی

احساس شادی و نشاط

ایجاد صبر و شکیبایی

بالا بودن سطح انرژی در بدن

اگر چاکرای قلب ناهماهنگ و نامتعادل باشد
خود را لایق دوست داشته شدن و مورد توجه و عنایت، ندانستن

حسادت به روابط دیگران

قضاوت کردن دیگران

عدم موفقیت های عاطفی و احساسی

منزوی و تنهایی را ترجیح دادن

شک و تردید در روابط

عدم ایمان کافی به خداوند

خشم و غضب در روابط اجتماعی و عاطفی

نیاز به تایید دیگران

وابستگی بیش از حد به دیگران

ترس از دست دادن

تن دادن به هر گونه رابطه ناسالم چه از نظر اجتماعی و چه از نظر احساسی و عاطفی

عدم توانایی نه گفتن

خود شیفته بودن و عدم توجه به دیگران

عدم اعتماد به نفس کافی

سرکوب احساسات

جملات تاکیدی برای تعادل در چاکرای قلب
انرژی الهی و عشق الهی در من جریان دارد

من سرشار از نور الهی و عشق الهی هستم

سلامتی در عمق وجودم قرار دارد و هر روز به سطح بدنم می آید

قلب من در سلامت کامل به سر می برد

من عشق و محبت را نثار زمین می کنم

رنگ سبز در چاکرای قلبم در حال درخشش است

من با جهان هماهنگ و همسو هستم

من پر انرژی شاد و سرزنده هستم

من عشق و محبت را به جهان می فرستم

من عشق و محبت را جذب می کنم

من روابطی عالی دارم

من به هر کجا که می روم عشق و محبت، مهربانی و صلح را به همراه می برم

فشار خون من تنظیم شده است و قلبی سالم دارم

من احساسات و عواطف خود را آزادانه بروز می دهم

من آزاد و رها هستم

من آرامش و صلح را به جهان انتقال می دهم

نحوه پاکسازی و رفع انسداد چاکرای قلب
اگر می خواهید چاکرای قلب شما سالم باشد و همیشه در حالت متعادل و هماهنگ باشد باید برای برقراری توازن این چاکرای مهم را پاکسازی کنید حتی می توانید از فایل های صوتی پاکسازی چاکراها نیز استفاده کنید و باعث شوید که چاکرای قلب شما نیز به تعادل برسد.

برای پاکسازی چاکرای قلب تان باید تمرین های پاکسازی و مراقبه چاکراها را انجام دهید. همچنین از حسد و کینه دوری کنید دروغ نگویید سعی کنید ببخشید هم خودتان و هم دیگران را کسی را قضاوت نکنید و هر کسی را همان گونه که هست دوستش داشته باشید.

تمرین مراقبه چاکرای قلب:
۱ – در جای آرامی به حالت لوتوس بنشینید و تمامی توجه و تمرکز خود را به تنفستان بدهید

۲ – به چاکرای قلب که درست در وسط قفسه سینه قرار دارد آگاه باشید و سعی کنید یک نور سبز رنگ را انتخاب کرده و به آن نگاه کنید

۳ – چشمان خود را ببندید و به وسط قفسه سینه متمرکز باشید سه نفس عمیق بکشید هوا را از بینی وارد و از دهان خارج کنید

۴ – سعی کنید انرژی حیات یا پرانا را وارد بدن کنید به صورت آگاهانه پرانا را وارد بدن خود بکنید و گرمای مطلوب آن را حس کنید

۵ – هم اکنون پرانا و انرژی حیات را در تمامی قسمت های بدن خود تجسم کنید نور سفید را در تمامی اندامهای خود تصور کنید این نور الهی به شما قدرت و آرامش می دهد و هر لحظه که می گذرد آرامش شما عمیق و عمیق تر میشود

۶ – نور الهی یا پرانا را وارد قلب کنید و در آنجا با نور سبز رنگ که در قسمت چاکرای قلب قرار دارد، این دو نور را با یکدیگر ادغام کنید و چرخش نور سبز را به دور قلب ببینید، تصور کردن این صحنه به شما کمک بسیاری در برقراری هماهنگی و متحد شدن تمامی چاکراها با یکدیگر می شود.

۷ – پراناها را دوباره تجسم کنید که در تمامی اندامهای شما در جریان هستند

۸ – حالا یک نفس عمیق بکشید و از راه بینی هوا را داخل ببرید و از راه دهان هوا را خارج کنید هنگام خرج هوا از دهان توجه کنید که ذراتی تیره در حال خروج از دهان شما هستند

۹ – این ذرات تیره همان ناخالصی ها هستند که باید از بدن خارج شوند هر گونه افکار تیره و نگران کننده، خشم و عصبانیت، افسردگی ها و به طور کلی ناراحتی ها را از راه دهان خارج کنید و آنها را به صورت ذراتی تیره ببینید

۱۰ – تیرگی ها را از خود دور کنید و هم زمان اگر می توانید از موسیقی آرامشبخشی هم استفاده کنید که با این ریلکسی که دارید بهتر بتوانید به آرامش برسید و از نگرانیها دور شوید

نکته آخر:
پاکسازی و تطهیر چاکرای قلب یا چاکرای چهارم بسیار مهم است زیرا تمامی موفقیت ها یا عدم موفقیت های شما در زندگی بستگی به روابط اجتماعی و عاطفی شما دارد اگر در روابط نتوانید هماهنگی ایجاد کنید فردی منزوی و گوشه گیر خواهید شد که از زندگی خود نه لذتی می برید و نه به موفقیت دست پیدا می کنید.

با پاکسازی و تطهیر چاکراهای بدن و چاکرای قلب می توانید از زندگی خود لذت ببرید و در لحظه زندگی شاد و خوشحالی داشته باشید این شادی هدیه خداوند به ما انسانها است ولی گاهی اوقات با افکار منفی خود جلوی این شفافیت را می گیریم ولی با پاکسازی می توانید تعادل و توازن را در چاکراهای بدن از جمله چاکرای قلب ایجاد کنید و زندگی پر از نشاط و موفقیت را تجربه کنید