چاکرا ریشه

چاکرا ریشه (چاکرا اول) چیست؟

چاکرای اول یا چاکرای ریشه یا مولادها را یکی از هفت چاکرای مهم بدن است این چاکرا نقش بسیار زیادی در قدرت و نیروی بدن دارد البته به آن چاکرای قائده ای هم گفته می شود. زیرا جایگاه آن در آخرین مهره ستون فقرات قرار دارد و ستون بدن بر روی آن بنا شده است.

این چاکرا ریشه شما ست و تمامی مسائل مادی و دنیوی را در بر می گیرد و انرژی کیهانی از سمت آسمان با این چاکرا ارتباط بر قرار می کند. این چاکرا انرژی را از زمین به راحتی دریافت می کند و در قسمت این چاکرا به گردش در می آورد.

جالب است بدانید چاکرای ریشه اتصالات ما را با گذشته و اجدادمان قوی می کند. به طور کلی این چاکرا بقای انسان را در خود دارد و فرمان میل به مادیات و ایجاد آسایش از همین چاکرای ریشه به مغز می رسد.

خصوصیات چاکرای ریشه
خصوصیات چاکرای ریشه

چاکرای اول : چاکرای ریشه

نام سانسکریت: مولادهارا

رنگ : قرمز

عنصر : زمین

چهار گلبرگ نیلوفری

حس : بویایی

حیوان : فیل

گیاه : بخور دادن سدر

اندامهای مرتبط : اسکلت و استخوانها، دندانها، کلیه ها، و خون و ستون فقرات

موقعیت در بدن : انتهای ستون فقرات، انتهای استخوان دمبالیچه

در هنگام تعادل چاکرای ریشه:

اگر تعادل در این چاکرا باشد، در مورد مسائل مادی و هر آنچه مربوط به بقای انسانی هست در تعادل کامل به سر می برد. شجاعت و جسارت در تمامی کارهایی که انجام می دهید وجود دارد.

از هیچ چیز نمی ترسید و جسورانه به سمت کمال و موفقیت می روید. در مسائل مالی و اقتصادی کاملا به رشد و شکوفایی می رسید. همیشه احساس امنیت می کنید و هیچ شک و تردیدی در مورد هدفتان به مغز شما راه نمی یابد. درصد امید به زندگی در شما بسیار زیاد است و از اضطرابها و استرسها به دور خواهید بود. ایجاد تعادل و پایداری در تمامی قسمت های زندگی وجود دارد.

قدرت تصمیمی گیری بسیار قوی با تعادل چاکرای ریشه خود خواهید داشت. توانایی درونیتان و نیروی استخوانها بسیار عالی می شود فشار خون تنظیم هست. خوش خلق و خوش اخلاق خواهید بود.

و به طور کلی به دیگران اعتماد می کنید لازم به ذکر است که بدانید اعتماد به مردم اهمیت بسیاری دارد زیرا وقتی شما افکار و ذهن خود را پر از خوبی و نیکی کنید افرادی هم که بر سر راه شما قرار می گیرند انسانهای خوبی خواهند بود.

تعادل و هماهنگی بین شما و نیروی های زمین و انرژی کیهانی به راحتی برقرار می شود و شما ورود و خروج انرژی از بدنتان را به سهولت متوجه خواهید شد. سطح انرژی در بدنتان بسیار بالا می رود و همیشه شاد و سرزنده خواهید بود.

عدم تعادل چاکرای ریشه:

همان طور که قبلا هم گفته شد استرسها و اضطرابها سبب بروز بسیاری از مشکلات می شود ترس سر منشا عدم تعادل در چاکرای ریشه هست زمانی که شما برای به دست آوردن مسائل مادی و دنیوی خود را بیش از حد درگیر می کنید و دیگر به دنیای درونی خود بی توجه می شوید در این چاکرا انسداد ایجاد می شود.

زمانی که این چاکرا بسته یا بیش از حد باز می ماند دردهای مفصلی به سراغتان می آید و حتی دچار فشار خون بالا می شوید گاهی اوقات کمر درد و پا درد از نشانه های بسته شدن این چاکرا می باشد.

جلوی رشد و پیشرفت شما گرفته می شود. و مدام با ترسهای خود دست و پنجه نرم می کنید. اگر کسی دچار انسداد و عدم تعادل در چاکرای اول شود، خشم و عصبانیت حالت سلطه جویی و احساس ناامنی و ترس، عدم اطمینان به دیگران پیدا می کند.

حتی دچار اضافه وزن می شود و ناهماهنگی در تعادل سیستم بدن در قسمت های استخوانی، تحتانی و خون به وجود می آید. به طور کلی اینگونه افراد از زندگی خود هیچ لذتی نمی برند و مدام به دنبال مسائل مادی و زمینی در حال غوطه ور شدن هستند.

چگونگی ایجاد توازن در چاکرای ریشه:
دلخوری ها را از خود دور کنید.

شک و تردید و ترس به دل تان راه ندهید.

مردم را دوست داشته باشید و با آنها بیشتر معاشرت کنید.

ورزش کنید.

از میوه ها و غذاهای قرمز استفاده کنید.

با انرژی زمین هماهنگ شوید.

مراقبه انجام دهید.

جملات تاکیدی برای پاکسازی چاکرای ریشه

من هر روز انرژی بقا را از زمین دریافت می کنم

من استخوانهایی محکم و استوار دارم

من در آرامش کامل هستم

من در آسایش کامل هستم

به هر آنچه که بخواهم دست می بیابم

من توانا و نیرومند هستم

من به هر کجا که می روم احساس امنیت بسیاری دارم

من با مادر زمین در ارتباط کامل هستم و تمامی انرژی هایی که به سمتم می آید را دریافت می کنم

من فرستنده و گیرنده انرژی های نورانی و مثبت هستم

زمین حامی من است

من استوار پایدار و مقاوم هستم

من از زمین محافظت و پاکسازی می کنم من زمین را دوست دارم

من هر آنچه روی زمین و در داخل آن هست را دوست دارم

من خداوند را شگرگذار هستم

من هر روز به سوی رشد و پیشرفت می روم

انرژی کیهانی هر روز در کل بدنم در جریان هست

تمرین برای پاکسازی چاکرای ریشه

۱ – جای آرامی را انتخاب کنید و به صورت لوتوس دراز بکشید دستانتان را کنارتان بگذارید و به سقف نگاه کنید. هفت نفس عمیق بکشید و فقط به تنفس خود دقت کنید. البته برای آنکه به صورت درست تمرین را انجام دهید باید به صورت هرم بنشینید و سر و گردن صاف باشد تا حرکت انرژی و جریان انرژی به راحتی در بدنتان صورت گیرد ولی در روزهای اول اگر سختتان بود می توانید دراز بکشید.

۲ – برای آنکه به تعادل برسید باید حتما در ابتدای تمرین به آرامش کامل برسید پس به دم و بازدم خود توجه کنید و حواستان را در محدوده جسم خود نگاه دارید اگر فکری از گذشته به سراغتان آمد و شما را آزرده کرد اشکالی ندارد دوباره به تنفس خود بازگردید و تمامی تصاویر را فقط نظاره گر باشید بدون آنکه آنها را قضاوت کنید.

۳ – چشمانتان را ببندید و تمامی تمرکز خود را به سمت آخرین مهره ستون فقرات یا همان انتهای استخوان دمبالیچه ببرید. سعی کنید انرژی حیات یا پرانا را از اطراف بدن دریافت کنید و در قسمت چاکرای ریشه آن را بکشید در این زمان این قسمت گرم می شود و شما این احساس لذتبخش را تجربه می کنید زیرا در این هنگام به صورت آگاهانه نور و انرژی را دریافت کرده اید.

انرژی مادر زمین
۴ – هم اکنون سعی کنید انرژی مادر زمین را نیز وارد این قسمت کنید و با انرژی که از اطرافتان و از کیهان دریافت کرده بوده اید را با انرژی زمین یکی کنید.

۵ – هم اکنون به نوعی هماهنگی درونی رسیده اید و احساس آرامش را در قسمت چاکرای ریشه کاملا متوجه می شوید به این قسمت تمرکز کنید و سعی کنید انرژی ایجاد شده را به تمامی قسمت های بدن ببرید.

۶ – تمامی قسمت های بدن را پر از انرژی و نور الهی کنید و خودتان را تجسم کنید که در نور الهی غوطه ور هستید.

۷ – هم اکنون نور و انرژی را به سمت پاها بکشید و سعی کنید که این نور را از قسمت پاها خارج کنید هنگامی که نور در حال خارج شدن از قسمت پاها هست کمی تیرگی هم در حال خروج از انگشتان پا هستند. سعی کنید این تیرگی ها را تجسم کنید.

۸ – تیرگی ها افکار منفی هستند که در ذهن شما تبدیل به انرژی منفی شده اند و ممکن است که تعادل و هماهنگی را از بین ببرند. در قسمت بالا گفتیم که چه افکار و اعمالی سبب نامتعادل شدن چاکرای ریشه می شوند.

۹ – با خروج تیرگی ها این قسمت از بدنتان پاک و تطهیر می شود و شما می توانید احساس لذت را در این قسمت حس کنید گرمای مطلوبی و در این قسمت احساس می کنید.

۱۰ – هم اکنون چشمان خود را باز کنید و کف دستانتان را به صورت بگذارید و انرژی و گرمای پاک را در تمامی قسمت های بدنتان به جریان بیندازید.

۱۱ – چاکرای ریشه پاکسازی شده و شما از نظر مسائل دنیوی و خواسته هایتان استوار و پایدار شده اید دیگر ترسی ندارید و شجاعانه به کارهای روزانه می پردازید.

نکته مهم:
عزیزان توجه داشته باشید که پاکسازی و متعادل کردن چاکراها باید به آهستگی صورت گیرد و انرژی را کم کم وارد بدن کنید.

توجه داشته باشید ترس و دلهره ها و نگرانی ها در مورد مسائل مالی و اقتصادی شما را در چرخه ای از ناامیدی ها می کشاند و باعث گرفتگی چاکرای ریشه می شود ترسها را دور بریزید و با مراقبه پاکسازی چاکراها می توانید تعادل سازی را در بدن ایجاد کنید.