چاکرا تاجی

توضیحات
چاکرای تاج درست در وسط فرق سر قرار دارد این چاکرا یکی از هفت چاکرای مهم و اصلی بدن است و بسیار مورد توجه است زیرا ورود انرژی و پراناها درست از این قسمت وارد بدن می شوند

اگر چاکرای تاج مسدود باشد هیچ انرژی مثبتی وارد بدن نمی شود و فقط انرژی تیره و کدر وارد بدن شده و باعث ایجاد ناخوشایندی در وجود انسان می شود. در این بخش از سایت متاراز با ما همراه باشید تا در مورد چاکرای تاج بیشتر بدانیم و همچنین در مورد نحوه پاکسازی آن مطالعه کنیم.

سر فصل های این مقاله
چاکرای تاج چیست؟
چاکرای تاج چیست؟چاکرای تاج در تکامل و رسیدن انسان به کمال بسیار نقش اساسی را دارد زیرا درست در قسمت وسط سر یعنی جایی که انرژی حیات و پراناها وارد می شوند قرار دارد بنابراین لازم به ذکر است که اگر چاکرای تاج گرفته و مسدود باشد تمامی بدن را دچار انسداد کرده و مشکلات بسیار روحی و جسمی را به وجود می آرود.

اما اگر چاکرای تاج فعال و باز باشد شما به نقطه ای از تکامل و انسانیت خواهید رسید که کاملا بر شهود خود مسلط هستید زیرا قدرت درک و شعور، فهم الهام و شهود را دارا هستید.

چاکرای هفتم ارتباط انسان را با قدرت نشان می دهد قدرتی که انسان را کاملا موجودی با کمال می کند و در نهایت انسان می داند که این قدرت را با ارتباط با خداوند به دست می آورد.

بنابراین سعی بر ورود این قدرت به جسم و روح خود می کند. چاکرای هفتم ارتباط با زمین و پدر را نیز نشان می دهد (پدر یک نماد قدرت است ) کسانی که پدرشان را از دست داده اند تا مدتی این چاکرا را بسته نگه می دارند و اگر چاکرای تاج آنها بسته باقی بماند متاسفانه عواقب آن را خواند دید.

چاکرای تاج چون در قسمت سر قرار دارد با مغز و سیستم عصبی انسان کاملا در ارتباط بوده و هر تغییری که در این چاکرا ایجاد شود بر روی ذهن و مغز انسان نیز تغییرات ایجاد می شود. بنابراین همیشه باید چاکرای هفتم را مطهر نگاه داریم.

خصوصیات چاکرای تاج یا چاکرای هفتم
چاکرای تاج با نام سانسکریت ساهاسرارا از چاکراهای مهم بدن است که اگر بتوانید آن را فعال و باز نگاه دارید از انسانهای عادی متفاوت بوده و از خرد و آگاهی برخوردار خواهید شد.

رنگ: سفید، بنفش، طلایی، هفت رنگ. اما رنگ قالب بنفش شفاف است

حواس: حواس پنجگانه

سمبل: لوتوس ۱۰۰۰ برگ، هزار برگ نیلوفری

مانترا: ام

موسیقی تاثیر گذار: سکوت

نت تاثیر گذار: سی

اندام وابسته بدن : مرکز سر، مغز و ملاج، جمجمه و مخ ، مخچه، چشم راست، سیستم عصبی، قسمت بالایی سر.

هورمونهای وابسته: سروتنین

اصل اساسی: «هستی»

جهت حرکت: در زن عکس جهت عقربه های ساعت و در مرد در جهت عقربه های ساعت به سمت بالا
غده وابسته: هیپوفیز

از غده هیپوفیز گاهی به عنوان «غده اصلی» نام برده می شود، زیرا هورمون های آن عملکرد بقیه غدد را کنترل می کند. مانند رهبر ارکستر تأثیر هماهنگ کننده بر روی غدد دیگر دارد.

خصوصیات چاکرای تاج یا چاکرای هفتموظایف و عملکرد چاکرای تاج یا چاکرای هفتم
زمانی که شما به پاکسازی چاکراهای بدن از جمله چاکرای تاج می پردازید در اصل در حال بالا بردن ظرفیت خرد و آگاهی خود هستید. وقتی خرد و آگاهی بالا می رود کاملا بر شهود و الهاماتی که به سمت شما از سوی کائنات می آدید مسلط خواهید بود زیرا با تمامی حسهای خود هماهنگ هستید. می توانید به کمال و موفقیت دست یابید.

وقتی چاکرای هفتم شما کاملا باز و متعادل باشد شما با خود برترتان ضمیر برترتان می توانید ارتباط ماثر داشته باشید و هر سوالی دارید از او بپرسید.

تعلقات زمینی کمرنگ می شوند و دیگر به برای داشتن مادیات و هر چیز دنیوی هرگز به خودتان سخت نمی گیرید و کاسه چه کنم را کنار می گذارید و با خرد با کائنات و انرژی هماهنگ و همسو می شوید.

منیت از بین می رود و با جهان هستی یگانه و یکی می شوید و در نتیجه ارتباط شما با دیگران بسیار خوشایند می شود زیرا بدون قضاوت با دیگران رابطه می گذارید.

چاکرای هفتم انرژی بنفش رنگ را جذب میکند که به ما انرژی لازم جهت ادراک را می دهد. این ادراک شامل تفکرات معنوی ما می شود. در واقع تفکرات معنوی هستند که موجب هدفمند شدن می شوند و نقش بسیار مهمی در ایجاد اهداف دارند. همان چیزیست که ما بواسطه زندگی از حقیقت درک کرده ایم و مسیر این حقیقت با انرژی چاکرای هفتم ادامه میابد.

چاکرای تاج یا چاکرای هفتم، انرژی های تمام چاکراهای پایین تر را در خود یکی می کند. که این چاکرا سرچشمه و نقطه شروع تجلی تمام چاکراها است. آنچه را خردمندانه و بعدها از راه شهود درک می کنیم در اینجا به نقطه ادراک کامل می رسد.

عملکرد متعادل و هماهنگ چاکرای هفتم
متعادل بودن چاکرای هفتم سبب می شود که مرز بین دنیای درون و دنیای بیرونی انسان به یکدیگر نزدیک شده و حس لذت بخش در لحظه زندگی کردن را تجربه کند.

۱ – انسان دوستی و محبت بی دریغ به دیگران

۲ – اتحاد و هماهنگ با دنیای درون و خود برتر و عالم برتر

۳ – احساس خوشبختی، موفقیت، کمال

۴ – بالا رفتن درک و آگاهی و خرد از جهان هستی

۵ – دستیابی به برکات و نعمات خداوند

۶ – بالا رفتن میزان معنویات در زندگی زمینی

۷ – دستیابی به سلوک و روشن بینی و ایجاد حس بیداری

۸ – توجه به گسترش جهان هستی و کائنات و کمک به محقق شدن اهداف جهان و آفرینش

۹ – نفوذ به ضمیرناخودآگاه و غلبه بر آن

عملکرد نامتعادل و نامتوازن چاکرای هفتم
همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم عملکرد نامتعادل چاکرای ریشه سبب بروز بیماری های روحی و جسمی می شود زیرا تمام هماهنگی انرژی های موجود در بدن را بر هم می زند و باعث ایجاد این نوع بیماری ها می شود:

بیماری های جسمی:

مشکلات پوستی، خستگی مزمن، اعتیاد به داروهای روان گردان، بیماریهای جمجمه و مغز، بیماریهای سیستم عضلانی و اسکلتی، بی خوابی، سردرد عصبی، گرفتگی عضله، سیاتیک، مننژیت ستون فقرات، کچلی، نگرانی و اضطراب، افسردگی، جنون، حساسیت به صدا و نور و محیط.

بیماری های روحی:

توجه بیش از حد به مادیات به طوری که زندگی عادی را مختل می کند

به اخلاق و معنویات بی توجهی می شود و به طور کلی شکرگذاری هم متوقف می شود

استرس و اضطراب به زندگی فرد راه پیدا می کند

انزوا و پوچی، افسردگی سرتاسر روزهای فرد را در بر می گیرد.

از لذت های زندگی خود را محروم می کند

کم حرف و گوشه گیر می شود.

راههای پاکسازی و تطهیر چاکرای تاج یا چاکرای هفتم
چاکرای هفتم مرزی است به سوی انرژی جهان و دنیای درون انسان. که اگر این چاکرای متعادل باشد شما کاملا بر ضمیرناخودآگاه خود مسلط هستید و به تمامی خواسته های خود دست می یابید.

۱ – رایحه درمانی

۲ – سنگ درمانی

۳ – گردش در طبیعت در سکوت

۴ – موسیقی درمانی با صدای ام

۵ – مراقبه و مدیتیشن برای ایجاد چاکرایی سالم و متعادل

مراقبه پاکسازی چاکر
مراقبه پاکسازی چاکراها یکی از مهمترین کارهایی است که می تواند شما را در آرامش کامل به تطهیر چاکراها برساند. می توانید مراحل زیر را برای پاکسازی چاکرای تاج به کار ببرید.

۱ – در جای آرامی به حالت لوتوس بنشینید و یک موسیقی آرامش بخش را بگذارید

۲ – پنچ نفس عمیق بکشید و سپس چشمان خود را ببندید

۳ – در مراقبه پاکسازی چاکراها شما باید بر روی تقویت تجسم خلاق خود نیز بسیار کوشا باشید چون در این مرحله از شما می خواهم که گل نیلوفری ۱۰۰۰ برگ را تجسم و تصور کنید

۴ – از اطراف خود انرژی حیات و پراناها را از فرق سر وارد بدن کنید
۵ – گرمای نور و انرژی الهی را کاملا با تمامی حواس پنجگانه خود حس کنید

۶ – و ورود نور را از فرق سر به سمت چاکراهای پایینی بدن قدرت ببخشید

۷ – در قسمت وسط پیشانی یا چاکرای چشم سوم که ارتباط مستقیم با چاکرای تاج دارد این انرژی را به گردش در آورید و نور و پرانا را در کل بدن به جریان بیندازید

۸ – تمامی اندامهای بدن را پر از نور و انرژی ببینید

۹ – حالا در این مرحله نور بنفش را که در قسمت چاکرای تاج تشکیل شده است را کاملا شفاف و پاک و مطهر ببینید زیرا با نور و انرژی پراناها که به صورت آگاهانه وارد بدن کرده اید رنگ بنفش تشکیل شده پاک و شفاف است

۱۰ – رنگ بنفش را در قسمت چاکرای تاج شفاف و سبک تصور کنید که به دور خود در گردش است

۱۱ – این مرحله بسیار اهمیت دارد زیرا باید نور و انرژی وارد شده به بدن را از قسمت انگشتان پا خارج کنید و هنگام خروج تیرگی را می بینید که از انگشتان پا در حال خروج است وقتی این تیرگی ها خارج می شوند احساس سبکی تمامی قسمت های بدن را فرا می گیرد و چاکرای تاج مطهر و پاکسازی شده است

۱۲ – چشمان خود را باز کنید دستانتان را به صورت بکشید و این مراقبه را ۴۰ روز انجام دهید تا شگفتی و معجزه را ببینید

معجزه یعنی در زمان حال زندگی کردن و شاد بودن.

نکته آخر:
یکی از نکات مهم را باید مد نظر قرار دهید آن هم این است که اگر می خواهید چاکراهای بدن را پاکسازی کنید باید ابتدا از چاکرای اول یا ریشه شروع کنید زیرا در غیر این صورت مثل آبی که گلالود شده باشد عمل می کنید بنابراین رهبران معنوی می گویند که از چاکرای اول شروع به تطهیر کنید و سپس به چاکرای تاج برسید

پاکسازی چاکرای تاج مهم است زیرا این چاکرا پلی است بین زندگی مادی و معنوی و این چاکرای تاج است که با متعادل بودنش می تواند بین دنیای مادی و معنوی هماهنگی ایجاد کند و همچنین دریچه ای باشد بین دنیای درون و دنیای بیرون. پس باید چاکراهای دیگر متعادل و متوازن باشند سپس به چاکرای تاج بپردازید.